تکنیک های مداخله با تصویربرداری

تخليه انواع كيست

کیست های شکمی، تخمدان، پستان، کبد و… تحت هدایت دستگاه تصویربرداری همراه با بی حسی موضعی توسط سوزن های مخصوص تخلیه و جهت سیتولوژی به آزمایشگاه ارسال می شود .

نمونه برداري از جفت جنين

نمونه برداری از پرزهای جفت جنین به جهت تشخیص ناهنجاری های ژنتیکی قبل از تولد می باشد که توصیه می شود بین هفته 11 تا 14 بارداری انجام شود. این نمونه برداری تحت هدایت دستگاه سونوگرافی همراه با بی حسی موضعی انجام می شود.

ماركرگذاري توده پستان

بعضی از تودهای پستان در عمل جراحی براحتی در دسترس قرار ندارند در اینصورت پزشک رادیولوزیست تحت هدایت دستگاه تصویربرداری توده را یافته و یک فنر بسیار نازداخل توده قرار  می دهد یک سر دیگر این فنر خارج از پوست پستان قرار میگیرد تا جراح براحتی توده را خارج نماید. 

FNA  تيروئيد

ساده ترين راه براي بررسي سرطاني بودن و يا نبودن ندول تيروئيد مي باشد كه با مكش تعدادي از سلول هاي بافت مشكوك به داخل سوزن هاي بسيار ضعيف FNA تحت هدايت سونوگرافي انجام مي گردد.

بيوپسي

يکی از دقیق ترین روش های تشخیص تومورها، بیوپسی سوزنی است که تحت هدایت دستگاه های تصویربرداری همراه با بی حسی موضعی از بافت یا ضایعه (کبد، نسج نرم ، پستان، تیروئید) نمونه برداری و جهت تشخیص به پاتولوژی ارسال می گردد.

FNA پستان

ساده ترين و سريع ترين روش نمونه برداري از پستان كه از طريق پوست با يك سوزن بسيار ضعيف ( اندازه 22 يا 25) و يك سرنگ، مايع كيست و يا تعدادي از سلول هاي بافت مشكوك تحت هدايت سونوگرافي خارج شده و جهت بررسي به آزمايشگاه پاتولوژي فرستاده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.